Lifestyle· 2 min citire

Actori de ținut minte

actori_de___inut_minte_3ebda2e

Tabu
Scris de Tabu Publicat: 9 apr. 2008, 14:51

<p class="MsoNormal">Sunt tineri, frumoși, spectaculoși pe scen&#259; și timizi &icirc;n viața privat&#259;. &Icirc;n sta&shy;giu&shy;nea trecut&#259;, i-am v&#259;zut pe toți &icirc;n roluri absolut remarcabile și le-am g&#259;sit corespondent cu c&acirc;te un mare actor de afar&#259; care, dac&#259; n-a c&acirc;știgat un Oscar, a obținut cel puțin o nominalizare. Nu știu de ce nu se afl&#259; pe lista nominaliz&#259;rilor UNITER din acest an (poate n-au mai avut loc &icirc;ntr-un an cu multe roluri bune, poate n-au fost v&#259;zuți de selecționeri, poate&hellip; orice altceva), dar cred c&#259; fiecare dintre ei trebuia s&#259; fie acolo. Cum nu &icirc;i veți vedea la mijlocul lui aprilie la gala care decerneaz&#259; premiile anuale din teatru, vi-i prezent&#259;m aici ca s&#259; v&#259; convingem s&#259; mergeți la spectacolele lor.</p>

Cezar Antal

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

E Petr în „Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele“ (regia Radu Afrim), un rol în care cântă, dansează și seduce publicul cu un personaj care face o mulțime de lucruri ciudate, doar pentru că iubește. Îmbină  pe scenă într-un mod special, umorul cu tristețea, iar în viața privată e un amestec de timiditate, bun-simț și umor.



Cristina Flutur Teatrul Național

„Radu Stanca“, Sibiu E Femeia din „Viața cu un idiot“ (regia Andriy Zholdak), un rol în care plânge și râde, în care e dată cu capul de pereți – la propriu –  și în care e filmată non-stop în prim-plan, așa că spectatorul poate să observe cât de intens își trăiește emoțiile personajului. E foarte specială pe scenă și nu e o întâmplare rolul acesta din „Viața…“  pentru că vine după un rol minunat (Nina) în „Pes­cărușul“ în regia lui Andrei Åžerban. În viața privată e o persoană caldă și foarte atentă cu cei din jurul ei.

 

Florina Gleznea Teatrul Act, București

E Martha din „Cui îi e frică de Virginia Woolf“ (regia Mariana Cămărășan), primul său rol de după absolvire și, când o vezi în spectacol, n-ai cum să nu te întrebi dacă nu e o greșeală în informația că e debutantă. Pe scenă are un control al emoțiilor rar întâlnit, în viața privată e „ghidușă”.

 

 

Mihai SmarandacheTeatrul Odeon București

E Antoine din „E doar sfârșitul lumii“ (regia Radu Afrim) și îi face pe spectatori să plângă mult empatizând cu tânărul care își trăiește emoțiile la umbra unui frate celebru. E unul dintre cei mai introvertiți actori pe care-i cunosc și mă surprinde de fiecare dată cu emoțiile pe care le transmite pe scenă, dar și cu firescul lui din viața privată. Vine după o altă performanță minunată (Quintonce în „Inimi cicatrizate“, regia Radu Afrim).

Coafură: Sebastian Mirică

Machiaj: Elisabeta Făcăianu

Vestimentație și accesorii: Irina Schrotter, Hugo Boss, Musette, Bigotti

Stil: Maria Alexe

Distribuie articolul

Urmărește știrile Tabu și pe Google News